رمضان از اسماء الله است

 رمضان اسمی از اسماء الهی می‏باشد و نبایست‏به تنهائی ذکر کرد مثلا بگوئیم، رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعنی ماه را باید به اسم اضافه نمود، در این رابطه به سخنان حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) گوش فرا می‏دهیم.
هشام بن سالم نقل روایت می‏نماید و می‏گوید: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابی جعفر امام باقر (علیهما السلام) بودیم، پس سخن از رمضان به میان آوردیم.

امام علیه السلام فرمود: نگوئید این است رمضان، و نگوئید رمضان رفت و یا آمد، زیرا رمضان نامی از اسماء الله است که نمی‏رود و نمی‏آید که شی‏ء زائل و نابود شدنی می‏رود و می‏آید، بلکه بگوئید ماه رمضان، پس ماه را اضافه کنید در تلفظ به اسم، که اسم اسم الله می‏باشد، و ماه رمضان ماهی است، که قرآن در او نازل شده است، و خداوند آن را مثل و عید قرار داده است همچنانکه پروردگار بزرگ عیسی بن مریم (سلام الله علیهما) را برای بنی اسرائیل مثل قرار داده است، و از حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) روایت‏شده که حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لکن قولوا شهر رمضان فانکم لا تدرون ما رمضان‏»  شما به راستی نمی‏دانید که رمضان چیست (و چه فضائلی در او نهفته است).

   
واژه رمضان و معنای اصطلاحی آن
رمضان از مصدر «رمض‏» به معنای شدت گرما، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است، انتخاب چنین واژه‏ای براستی از دقت نظر و لطافت ‏خاصی برخوردار است. چرا که سخن از گداخته شدن است، و شاید به تعبیری دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بی امانش،زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش می‏باشد، عطشی ناشی از آفتاب سوزان یا گرمای شدید روزهای طولانی تابستان.
و عطش دیگر حاصل از نفس سرکشی که پیوسته می‏گدازد، و سوزشش براستی جبران ناپذیر است.


در مقایسه این دو سوزش، دقیقا رابطه عکس برقرار است، بدین مفهوم که نفس سرکش با چشیدن آب تشنه‏تر می گردد، وهرگز به یک جرعه بسنده نمی‏کند، و پیوسته آدمی را در تلاش خستگی ناپذیر جهت ارضای تمایلات خود وا می‏دارد. و در همین رابطه است که مولوی با لطافت هرچه تمامتر این تشبیه والا را به کار می‏گیرد و می‏گوید:
آب کم جو تشنگی آور به دست تا بجوشد آبت از بالا و پست تا سقا هم ربهم آید جواب تشنه باش الله اعلم بالصواب زین طلب بنده به کوی حق رسید درد مریم را به خرما بن کشید اما از سوی دیگر، عطش ناشی از آفتاب سوزان سیری پذیر است، و قانع کننده.

/ 22 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شمیم انتظار

سلام رفیق ماه رمضان الکریم و قالب جدید مبارک ! خیلی بهتر از قبلی است . خیلی التماس دعا

کربلایی

یكى از فضایل و امتیازات ماه رمضان است كه از میان ماه هاى سال قمرى فقط از ماه رمضان در قرن ، در سوره بقره یه 185 نام برده شده است. كلمه رمضان اسمى از اسماء الهى است و نباید به تنهایى و بدون كلمه شهر كه به معناى ماه است ،ذكر شود. سلام موفق وکربلایی باشید[گل]

پایگاه مقاومت بسیج شهید یوسفی (مهدیه)همدان

با سلام خدمت دوست عزیز خیلی وبلاگ جالبی دارید لطفا به ما هم سری بزنید (نظر فراموش نشه) راستی برای تبادل لینک آماده ایم یا علی پایگاه مقاومت بسیج شهید یوسفی (مهدیه)همدان http://bsjmahdieh.blogfa.com

حقیر

بر قاتلین حضرت زهرا(سلام الله علیها) لعنت واعوذ بک من شر نفسی و همزات الشیاطین سلام خوب هستین قبول باشه طاعات..... چه خبر ، اوضاع بکام هست . برام دعا کن عاقبت بخیر بشم. ان شاءالله هرجا هستی شاد باشی سلامت و پیروز . . . با نگاه آخرینش خنده کرد ماندگان را تا ابد شرمنده کرد یا وَجیهَهً عِنْدَ اللّهِ اِشْفَعى لَنا عِنْدَ اللّهِ اى آبرومند پیش خدا شفاعت کن براى ما نزد خدا اللهم توفیقی شهادت فی سبیلک اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلِیِّکَ الفَرَجَ. اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّـدٍ وَآلِ مُحَمَّـدٍ وَعَجِّـل فَرَجَـهُم وَفَرَجَـنَابِهِم اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّـدٍ وَآلِ مُحَمَّـدٍ وَعَجِّـل فَرَجَـهُم وَفَرَجَـنَابِهِم اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّـدٍ وَآلِ مُحَمَّـدٍ وَعَجِّـل فَرَجَـهُم وَفَرَجَـنَابِهِم دعای گوشه نشینان بلا بگرداند. آتش دوست اگر در دل ما خانه نداشت عمر بی حاصل ما این همه افسانه نداشت. [گل][گل][گل][گل]دعا.[گل]

روزهای دلتنگی

صداقت؟…. یادش گرامى… غیرت؟….. به احترامش یک لحظه سکوت… معرفت؟….. یابنده پاداش میگیرد… مرام؟….. قطعه ی شهدا … عشق؟ ….. از دم قسط… واقـــعـــ ـا به کــــــجــ ـــــا چــــنــــ ـیـــــــن شـــــتـــ ــابـــــا ن؟؟؟ نماز روزه تون قبول باشه[گل]

شمیم انتظار

سلام ، بسلامتی حالا کدوم سمت رفتی ؟ بابا شما که قابل نمیدونی به کلبه حقیرانه ی ما قدم نهی !!!! ما هم که کلاَ سعادت زیارت و دیدارتون رو از دست دادیم !!!! به امید دیدار منو تو این روزهای عزیز از دعای خیرت محروم مساز رفیق شفیق . بدرود!

جوهر

عیدت مبارک ایشاله هر چی در این ماه کسب کردیم تا رمضان دیگه نگهش داریم